• Programy

          • Scenariusze zajęć

          •                                       Scenariusz zajęć otwartych dla Rodziców

             

             

             Prowadząca :Sylwia Czosnek

             Data:20.03.2017

             Grupa:4,5 l

             Temat dnia: Kolor zielony i figury.

             

              Cele ogólne:

              -  Wzbogacanie wiadomości przyrodniczych.

              -  Rozpoznawanie zielonego koloru w otoczeniu.

              - Przyswojenie nazw i kształtów figur geometrycznych

             

            Cele szczegółowe:
               Dziecko:
              -potrafi wskazać kolor zielony w otoczeniu,
              -posiada większy zakres wiedzy przyrodniczej.

              - potrafi pokazać i nazwać figury geometryczne

             

            Metody:

            - słowna,

            - ogladowa

             

             Formy:
              - zbiorowa,

              - indywidualna
             

               Przebieg zajęć:

             

            1.     Nauczyciel pokazuje dzieciom cztery figury koloru zielonego.

                    co to za figury i jakiego są koloru?

                    Jak myślicie czy w przyrodzie potrzebny jest kolor zielony?

                      

                     2. Nauczycielka opowiada historyjkę o  zielonej żabce.

                

                      3. Prowadząca zadaje dzieciom pytania związane z tekstem:
                            - Dlaczego żabka była smutna?
                            - Kogo żabka spotkała na łące?
                            - Kto chciał ją zjeść?
                            - Czy udało się bocianowi złapać żabkę?
                            - Dlaczego bocian nie dojrzał żabki w trawie?

             

             

             4. Czy w przyrodzie jest potrzebny kolor zielony? Czy może cała paleta barw?

             5. Nauczyciel wywiesza na tablicy figury różnego koloru.

             - względem jakich cech możemy nasze figury posegregować? ( kształtem,kolorem,wielkością).

            6. Nauczycielka przeprowadza zabawę ruchową "Klaśnij,tupnij,podskocz.

            Nauczyciel rozdaje dzieciom po jednej figurze,do której jest przypisany jeden element ćwiczenia (koło-tupnij, kwadrat-podskocz, trójkąt-podskocz).

            7. Dzieci zajmują miejsca przy stolikach,tworząc z wcześniej przygotowanych figur rożne obrazy,przedstawiające np. dom, kwiatek słoneczko, drzewo itp